Od prelaza Sleme do vznožja Ojstrice; 20.06.2014
S Heleno sva se tokrat dogovorila, da nadaljujeva s spoznavanje SPP. Prejšnjič sva končala na Uršlji gori. Po pravilih bi se morala spustiti iz Uršlje gore do Slemena ampak sva to pustila za drugič. Dobiva se v Velenju in nadaljujeva v smeri prevala Sleme. Okrog 20.00 ure sva začela najino potovanje po Smrekovškem pogorju. Na poti sva bila zelo hitra. Na poti se spominjam lanskega prečenja Smrekovškega pogorja. Celi dan je deževalo. Kljub temu je bilo lepo. | Slika 1: Vrh Smrekovca. |
Smrekovško pogorje je nastalo kot posledica vulkanizma. Smrekovec ni "ugasli vulkan" ampak le kamnina je vulkanskega izvora. Značilna je kisla prst, ki omogoča rast za ta kraj značilno rastlinstvo in gozdove. To značilnost Smrekovškega pogorja so znali izkoristiti na domu na Smrekovcu in pred kratkim uredili "informacijsko utico" o vulkanizmu. S tem so zagotovo povečali turizem. Pametna naložba.
V dobri uri sva osvojila dom na Smrekovcu. Pri domu želim pozdraviti oskrbnika Fiko vendar izvem, da ni več oskrbnik doma na Smrekovcu. Škoda.
Na poti na vrh Smrekovca začne rahlo deževati. Dežne kaplje naju ne ustavijo ampak povzročijo, da imava kar hitro mokra obuvala. Na vrhu se priprava za noč.
Med potjo do Koče na Travniku osvojiva še vrh Krnesa (1613 n.m.v.) in vrh Komena (1684 n.m.v.). Sledi spust do prelaza Bele peči, mimo planine Vodol in Javorje, kjer zbudiva krave. Kar hitro prispeva do koče na Loki pod Raduho. Okrog 02.00 ure zjutraj osvojiva Veliko Raduho (2062 n.m.v). Na poti do koče na Grohatu osvojiva še vrh Lanež (1925 n.m.v). Z vrha se spustiva čez Durce. Snega na markirani poti več ni. Pri koči se odločiva kako naprej. Lahko bi nadaljevala s smeri Olševe in delala Koroških 24. Vendar zaradi noči in nepoznavanje poti se odločiva, da se drživa začrtane poti. | Slajd slik 1: Vrh Velike Raduhe in Laneža. |
Iz predhodnih izkušenj naju je čakala zelo slabo označena in shojena pot. Lani sem se tukaj izgubil in dobro uro iskal pravilno pot. Prav tako pa je potrebno prečiti dva snežišča, ki bi lahko zaradi bogate zime povzročala težave. Vendar sta snežišča lahko prehodna. Pot uspešno opraviva. Pred kmetijo Tolstovršnik malo posediva in opazujeva prebujanje Ojstrice. Sledi spust po zelo strmni gozdni poti, kjer opazujeva kako se gozd zaradi žleda igra mikado s padlimi drevesi. | ![]() Slika 2: Prebujanje Ojstrice. |
Kmalu prispeva v Robanov kot, kjer prečiva cesto in lesen most ter po desni strani Savinje hodiva po malo obiskanem kolovozu.
Kolovoz naju pripelje do asfaltne ceste, ki vodi do turistične kmetije Govc in globoko v Robanov kot. Pred kmetijo malo posediva in opazujeva na eni strani že osvojeno Veliko Raduho na drugi strani pa neosvojeno Ojstrico. Ob 06.00 uri se zaustavima pri koči na Robanovi planini. Tukaj opazujeva nadaljno pot, ki pa je zaradi številnih snežišč trenutno še prenevarna.
Slajd slik 2: Robanov kot.
Vrneva se nazaj do Govca, kjer si privoščiva zaslužen zajtrk in zadovoljna počakava na prevoz. V dobrih 10 urah sva naredila slabih 50 km.